Makrome Gökkuşağı Nasıl Yapılır ?

Bu çalışmada Gökkuşağı’nın iç kısmı için 10 mm veya 12 mm pamuk halat ip
Üzerini sarmak için çeşitli renkli yün ip veya makrome ipi
Sıcak silikon tabancası ( dilerseniz iğne iplikle birleştirebilirsiniz)
Makas
Tarak ( makrome halat ipini açmak için)

Siz, gökkuşağınız için evinizde kullanacağınız odaya, duvar rengine ya da birlikte kullanacağınız diğer dekoratif obje ve aksesuarların renk ve tarzlarına göre dilediğiniz renkleri bir araya getirebilirsiniz.

Sıra sayısını da, elinizdeki renklere ve gökkuşağınızın ne kadar kalın olmasını istediğinize bağlı olarak dilediğiniz kadar artırıp azaltabilirsiniz. 

Başlıyoruz!

Öncelikle pamuk ipimizi, sıra sıra ve iç içe yuvarlayarak diziyoruz. En dışta bulunan sıranın genişliğini ve yüksekliğini, ortalama 20 cm olacak şekilde ayarlıyoruz (en dıştaki ipin uzunluğu ortalama 55 cm olmalıdır). İpi, tüm bu ölçülere uygun şekilde yerleştirdiğimizde, altta kalan uçları kesiyoruz.

Sararken çok sıkı ya da çok gevşek sarmamaya özen gösterin. Çok sıkı sarmak, gökkuşağınızın birleştirme aşamasında dikim işlemini zorlaştıracaktır. Çok gevşek sararsanız, sarılı sıralarınız düzensiz duracağı için, sonuç ürün estetik olarak sizi tatmin etmeyecektir.

8 cm boşluk bıraktıktan sonra, sarmaya başlayacağımız yere sıkıca 2 düğüm atıp, kısa ucu içeride bırakacak şekilde sırasıyla dönerek sarmaya başlıyoruz.

Diğer uçta da 8 cm boşluk kalıncaya kadar sarmaya devam ediyoruz. Burada, ipimizi keserek düğümlüyoruz.

Diğer sıralara da aynı işlemi farklı iplerle sarıp birleştirmeye geçiyoruz.

Birleştirmek için 2 farklı yöntem kullanabilirsiniz. Birincisi dikerek birleştirme, ikincisi de sıcak silikon ile sıraları tek tek yapıştırarak birleştirme yöntemi…

Ben silikon tercih ettim. Gökkuşağı formu verip silikon tabancasıyla aralarında geçtim. Son olarak kalan uçlarını tarıyoruz.

Tarama işlemi sonrasında fazlalıkları keserek, her iki kuyruğu da birbiriyle hizalıyoruz ve son olarak da duvara asabilmek için 0.5 cm kalınlığında pamuk ipi ortadan ikiye katlayarak, gökkuşağımızın tam ortasına denk gelecek şekilde, arkadan japon yapıştırıcısıyla yapıştırıyoruz. 

Askı için dilediğiniz renkte ya da kalınlıkta herhangi bir ip de tercih edebilirsiniz. Asıldığında düşmeyecek ya da kopmayacak kadar sağlam olduğundan emin olduğunuz bir jüt ip ya da gökkuşağınızın içinde bulunan iplerden birini de kullanabilirsiniz.

Ve gökkuşağınız duvarlarınızı ve odalarınızı süslemeye hazır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir