Kullanılmış poşet çaylarınızı bahçenize gömün ve neler olacağını kendi gözlerinizle görün! Muhteşem!

Kullanılmış poşet çaylarınızı bir daha asla çöpe atmayacaksınız!

Bitkilerden gayet iyi anlayan birisiniz ve öğleden sonralarınızı bahçenizde çalışarak geçirmek istiyorsunuz, öyle mi? Öyleyse bu sizin için mükemmel bir ipucu. Genellikle çay demledikten sonra kullanılmış poşet çaylarımızı çöpe atıyoruz. Aslına bakarsanız bu büyük bir israf, çünkü kullanılmış poşet çaylarınızın bahçeniz için büyük bir fark yaratabileceği konusunda birkaç neden var!

Kullanılmış poşet çaylar bahçenizde gerçek mucizeler yaratabilir.

Bahçe

Çok sayıda farklı türde fide yetiştirmek gerçekten çok zor olabilir. Bunun temel nedeni, fidelerin çoğunun ne kadar sevgi ve özen gösterirseniz gösterin asla çimlenmediği gerçeğidir. Neyse ki, bahçenizi bitkiler için tam anlamıyla bir cennete çevirmenin çok kolay bir yolunu bulduk. Tek yapmanız gereken kullanılmış çay poşetini toprağa gömmek, hepsi bu

Kullanılmış poşet çaylarınızı bahçenize gömün ve neler olacağını kendi gözlerinizle görün! Muhteşem!

theezakje tuinieren

Ekstra besin

Bahçenizdeki toprağa bir poşet çay ekleyerek, ona ekstra besin sağlamış olursunuz. Çay yaprakları, toprak için doğal bir gübre görevi gören tanen ve diğer besleyici maddeler içermektedir. Hatta poşetin kendisi de muzgiller familyasından bir bitki olan abaka bitkisinin sapından elde edilen liflerden oluşmaktadır. Çay toprakta kolayca çözünür, çiçeklerin ve bitkilerin büyümesi için sağlıklı bir ortam sağlar.

Haşaratlar

Çay poşetleri haşaratları da bitkilerden uzak tutar. Kullanılmış poşet çayların yanı sıra kahve çekirdekleri de haşerelerin bitkilerinize ve çiçeklerinize yaklaşmasını engeller. Yaydıkları koku, değerli bitkilerinizi yemeye çalışan zararlı parazitleri uzaklaştırır.

Ayrışmayı hızlandırır

Ayrıca bitkilerinize ekleyeceğiniz organik gübreye bir çay poşeti koymak da akıllıca bir fikirdir. Çayın içerisindeki asitler, gübrenin parçalanma sürecini hızlandıracaktır. Böylelikle, bahçenizde kullandığınız organik gübrenin faydasını çok daha erken göstermesini sağlayabilirsiniz. Bu hem sizi hem de bahçenizi çok mutlu edecek!

Poşet çayların bahçeniz için başka hangi faydaları olduğunu öğrenmek ister misiniz? Daha fazla bilgi ve yardımcı bir video için sonraki sayfayı ziyaret edin!

Suyu tutar

Kullanılmış poşet çayları, çiçeklerinizin veya bitkilerinizin köklerine yakın olacak şekilde toprağa gömün. Bunu yapmak, bitkilerinizin ve çiçeklerinizin toprağın altında daha fazla sus tutmasına yardımcı olacaktır. Bu şekilde, çok daha sağlıklı kaldıklarından emin olursunuz!

Yabani otlar

Bahçenizde kesinlikle istemeyeceğiniz bir şey varsa, onlar da yabani otlardır! Neyse ki, çay poşetleri bu sorun için de mükemmel bir çözümdür, çünkü yabani otları uzak tutacaktır. Kullanılmış bir çay poşetini toprağa gömerek, yabancı otların sağlıklı bitki ve çiçeklerinizin hemen dibinde yetişmesini zorlaştıracaksınız.

Fidelerin çimlenmesi

Küçük fidelerin büyüme süreci çay poşeti kullanımıyla çok daha kolay hale getirilebilir. İhtiyacınız olan tek şey çay poşetleri, tohumlar, plastik bir saksı ve bol miktarda su. Fideleri her zaman yaptığınız gibi saksıda çimlendirin, ancak bu sefer toprağa çay poşetleri ekleyin. Bu işlemi çok hızlandıracaktır! Fideler çimlendiğinde, onları kolayca daha büyük bir saksıya veya doğrudan bahçenize taşıyabilirsiniz.

theezakjes tuinieren

Kediler

Sık sık bahçenizde dolaşan mahalle kedileri mi var? Çay poşetleri ya da biraz kahve çekirdeği, bu dostlarımızın bahçe dışında tutulmasına yardımcı olabilir. Koku kedileri uzaklaştıracaktır. Kedilerin, bitkilerinizin üzerine tuvaletlerini yapmalarını önlemek için bahçenizdeki toprağa bir miktar kahve ya da çay serpin. Ekstra ipucu: bu yöntemle, ev kedilerinizi de evdeki çiçeklerinizden uzak tutabilirsiniz.

Solucanlar çay yapraklarını yer

Bahçede dolaşan solucanlar – kulağa pek hoş gelmiyor değil mi? Fakat bu kaygan küçük dostlar bahçeniz için inanılmaz faydalıdır. Solucanlar çay yapraklarına bayılırlar. Bu yapraklar sindirilip toprağa karıştığında, süper verimli bahçe için çok daha fazla besin üreteceklerdir.