Kepekli Saçlar İçin Doğal Saç Bakım Maskeleri

Saçta kepeklenme neden oluşmaktadır?Kepek bir çok insan için acı verici bir sorun olmaktadır. Bir çok kişi duş alıp çıktıktan sadece 5 dakika sonra tekrar kepeğe bağlı kaşıntıyla yüzleşmektedir. Kuruyan saç derisinin kaşınmasından ötürü kişi saç derisini kaşır ve saçtaki yağlanma hızlanır.


Kepekli saçlarda saç yapısının devamlı olarak ağırlaşmasında ötürü saçların kuru veya yağlı olup olmadığı dahi belirlenememektedir. Saç kepeği çoğunlukla kuru saçlarda görülmesine rağmen yağlı saçlarda da gözlenebilmektedir.

Kepek kuşkusuz her iki türlü de saçların cansız ve donuk görünmesine sebep olmaktadır.
Bir çok şampuan ve saç ürünlerinin kepekle savaştığı iddia edilse dahi ürünlerin içerisindeki kimyasallar saçların yıpranmasını arttırmakta ve saça iyi gelmemektedir.
Bu durumda yapılacak saç bakım maskeleri gibi doğal çözümler devreye girmektedir. Saç maskeleri saçları kepekten korurken aynı zamanda besler ve canlandırır.
Bunu kafa derisinin pul pul dökülmesine sebep olan kepeğin oluşumundaki temel sorunları ele alarak çözüm sağlamaktadır.

Kepek önleyici doğal saç bakım maskeleri

Yoğurt, bal, limon saç bakım maskesi:

Limon suyundaki sitrik asit saç derisini Ph dengesini, sebum üretimini stabile etmektedir ve saç derisinde kepeğe sebep olan bakteri üretimini engellemektedir. Bu esnada yoğurt ve bal saçları ve saç derisini yumuşatmakta, beslemekte ve parlaklık kazandırmaktadır. Yoğurt, bal, limon karışımı kepek önleyici maskesinin önemli noktası; içeriğinde sadece bir değil üç doğal ve besleyici bileşen bulunmasıdır. Yoğurt saçı yumuşatmakta ki bu kendi kendine kepeği gidermenin yarı yolu olmaktadır. Bal içeriğindeki antibakteriyel ve anti-fungal maddelerle kepeğe sebep olan bakterileri yok etmektedir.

İçeriğinde;

1. ½ kase yoğurt
2. 1 yemek kaşığı limon suyu
3. 1 çay kaşığı bal

Üç içeriği de bir kase içerisine homojen hale gelene kadar karıştırılması gerekmektedir. Saç köklerinden başlayarak karışımı tüm saça masaj ile uygulanması ile süreç devam etmektedir. Saç derisinin tamamı hafif masaj yapılarak yayılan karışımla kaplandıktan sonra yarım saat bekletilmektedir.
Sonrasında saç ılık su ve sültfatsız şampuan ile yıkanmaktadır. Etkisinin görülmesi için haftada bir iki kez yapılması yeterli olmaktadır.

Yeşil çay ve nane yağı saç bakım maskesi:

Yeşil çay ve limon yağları saç bakımı açısından önemli içeriklerdendir. İçeriklerindeki antibakteriyel ve antioksidanlar dolayısıyla saç derisi sağlığını saylamaktadır. Aynı zamanda içeriğindeki yeşil çay, nane yağı ve sirke saç derisinin Ph dengesini düzenlemekte ve sebumu dengelemekte yardımcı olmaktadır.

İçeriğinde;

1. 1 bardak demlenmiş yeşil çay
2. 2-3 damla nane yağı
3. 1 çay kaşığı sirke

Doğal saç bakım maskesindeki içerikler bir bardakta kombine edilmektedir. Saçlar ılık suyla ıslatıldıktan sonra karışım saç diplerine masaj yapılarak saça uygulanmaktadır. 5 dk bekletildikten sonra sülfatsız şampuan ve yumuşatıcıyla yıkanmaktadır. Haftada 1 hafta yapılması yeterli olmaktadır.

Muz, bal, limon, zeytin yağı saç bakım maskesi:

Muz, bal, limoni zeytin yağı karışımı ile uygulanan doğal saç bakım maskesi özellikle kuru saçlarda kepeği önlemek için son derece etkili bir saç bakım maskesidir. Muz, zeytin yağı ve bal saç diplerini saçları ve saç diplerini yumuşatmada ve sakinleştirmede etkili bir görev üstlenmektedir. Bu sırada limon suyu da içeriğindeki faydalı asitler ile kepeği yok etmektedir.

İçeriğinde;

1. İki adet soyulmuş muz
2. Bir çay kaşığı bal
3. Bir çay kaşığı zeytin yağı
4. Bir çay kaşığı limon suyu

Bir kabın içerisine iki muzu püre halinde gelende kadar ezilmesi gerekmektedir. Ezilmiş muz püresinin içerisine bal, zeytin yağı ve limon suyunu ilave edip tekrar homojen hale getirilmesi gerekmektedir. Karışım saça ve saç diplerine masaj yapılarak uygulanmakta ve yarım saat bekletilmesi yeterli olmaktadır. Son olarak sülfatsız şampuanla saçlar yıkanmakta ve süreç tamamlanmaktadır. Haftada bir yapılması yeterli olmaktadır.

Kepek önlemede avokado saç bakım maskesi :

Antioksidan ve faydalı yağlar bakımından oldukça yüksek olmasından ötürü saç bakımında da önem teşkil etmektedir. Saç derisi sağlığını korumada ve sağlamada başlıca içeriklerdendir. Avokado doğal saç bakım maskesi saç derisini beslerken yumuşatır ve saçların ışıltı kazanmasını sağlamaktadır.

Bir kabın içerisine bir adet avokadoyu kaşık yardımıyla ezilmesi ve hiçbir pütür kalmadan püre haline getirmesi gerekmektedir. Ezilen avokadonun içerisine bal ile zeytinyağı eklenmektedir. Kombin olana kadar karıştırılmaktadır. Karışımın uygulanması saç diplerinden başlanmakta ve saçın tümüne uygulanmaktadır. Saç maskeyle kaplandıktan sonra 45 dkk bekletilir ve sonrasında sülfatsız şampuan ve ılık suyla yıkanmaktadır. Haftada bir yapılması yeterlidir.

Hindistan cevizi yağı saç bakım maskesi:

Hindistan cevizi yağı antibakteriyel açıdan oldukça yüksek öneme sahiptir. Aynı zamanda saç derisini güneşten koruyabilme özelliği de bulunmaktadır. Bu sayede saç derisi hindistancevizi yağından arındırılmış bile olsa güneşten korunmaktadır. Saç derisine nüfus ederek iritasyonu önleyerek saç derisini iyileştirerek bakım yapmaktadır.

İçeriğinde;

1. Üç yemek kaşığı Hindistan Cevizi yağı

Bir kap içerisinde Hindistan cevizi yağı hafifçe eritilmektedir. Parmak uçlarıyla eritilmiş Hindistancevizi yağı saç derisine masaj yapılmaktadır. Maske saç köklerinde 15 dkk bekletildikten sonra saçların kalan kısmına da sürülmekte ve tamam yağ ile kaplanmaktadır. Saçın bütünü Hindistan cevizi yağı ile kaplandıktan sonra ek olarak yarım saat daha beklenmektedir. Maske ile birlikte yarım saat geçtikten sonra sülfatsız şampuanla saçlar yıkanmaktadır. Haftada 1-2 kez yapılması yeterli olacaktır.

Yumurta – yoğurt saç bakım maskesi:

Yumurta ve yoğurt saç derisinin beslenmesini sağlamakta ve ihtiyacı olan nemi kazanmasını sağlamaktadır. Eğer saç kepeği çok yoğun değilse ek yumuşatıcı ve besleyiciler bütün problemi önlemektedir.

İçeriğinde;

• Yağlı saçları için iki adet yumurta sarısı, kuru saçlar için 2 yumurta beyazı, normal saçlar için bir adet yumurta
• İki çay kaşığı zeytinyağı
• Bir kase yoğurt
• Bir çay kaşığı limon suyu

Bir kabın içerisinde tüm malzemeleri homojen hale gelene kadar karıştırılmaktadır. Yağlı saçlar için yumurta beyazı, kuru saçlar için sarısı, normal saçlar için tam yumurta karışımda kullanılmaktadır. Saç köklerine masaj yapılarak başlanmakta ve tüm saça uygulanmaktadır. Tüm saç maskeyle kaplandıktan sonra yarım saat bekletilmektedir. Ardından saç sülfatsız şampuan ile soğuk suyla yıkanmaktadır. Burada saçın sıcak suyla yıkanmamasına özen gösterilmelidir aksi takdirde yumurta maskesi saça yapışacak ve temizlenmesi zor olacaktır. İşlemin haftada bir yapılması yeterlidir.

Elma sirkesi maskesi:

Elma sirkesi saç derisini ve saç gözeneklerini temizlemede en etkili içeriktir. Aynı zamanda saçı temizlemede de başlı başına kullanılabilmektedir. Ayrıca saç derisindeki Ph dengesini de korumaktadır.

İçeriğinde;

• Bir yemek kaşığı organik elma sirkesi
• Bir kase su

Sprey kutusuna sirke ve suyu kombine ederek eklenmesi gerekmektedir.
Saç diplerine masaj yapılarak uygulanan bu karışım kokusunun rahatsız etmesi için yarım saat sonra sülfatsız şampuanla yıkmaktadır. Haftada iki kez uygulanabilmektedir.

Aloe vera saç bakım maskesi:

Aloe –vera kurumuş saç derisini nemlendirerek tıkalı saç gözeneklerini açmada etkilidir. Kepekli kaşınan saç derisini iyileştirmeyi saylakmaktır.

İçeriğinde;

• Dört çay kaşığı saf aloe-vera jeli
• 2-3 damla okaliptüs yağı

Bir kabın içerisine aloe-vera jelini ve okaliptüs yağını eklenip karıştırılmaktadır.
Saç diplerinden uçlarına doğru uygulanan maske yarım saat tutulduktan sonra ılık suyla yıkanmaktadır. Haftada 2-3 kez yapılması yeterlidir.

Daha Fazlası için Instagram ve Youtube Kanalımı takip edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir