Kediler ve köpekler Corona virüsüne yakalanabilir mi?

Corona virüsü etkileri bakımından tüm dünyanın mücadele etmesi  gereken bir durum haline geldi. Bu durumun ardından insanların aklına milyonlarca soru gelmeye başladı. Bu soruların çoğu evcil hayvan sahiplerine ait. Hayvanseverler, Corona virüsünün kedi ve köpekler üzerindeki etkisini merak ediyor. Peki, evcil hayvanlarımız için bu durum ne kadar ciddi?

Kediler ve köpekler Corona virüsüne yakalanabilir mi?

Corona virüsüne karşı basit önlemler

Corona virüsüne karşı basit önlemler

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, ellerinizi iyi ve sık sık yıkayarak, ellerinizi yüzünüzden uzak tutarak ve öksürebilme ihtimalinize karşı insanlarla aranıza mesafe koyarak bu virüse yakalanma riskinizi minimum seviyeye indirebilirsiniz. Tabii bu süreçte virüsten korunmanın yollarını içeren geniiiş adımlara da göz atmayı unutmayın derim.
 

Corona virüsü için ölümcül diyebilir miyiz?

Corona virüsü için ölümcül diyebilir miyiz?

Virüsün ne kadar ölümcül olduğu hakkında yorum yapmak oldukça zor ancak araştırmacılar ölüm ve risk oranı yüksek olan grubu, yaşı yüksek ve bağışıklığı düşük bireyler olarak tanımladı. Fakat yaşanan kayıplarla, bu virüsün genç ya da yaşlı ayrımı yapmadığını acı bir şekilde gözlemledik.

Evcil hayvanlara dair Corona virüs efsaneleri

Evcil hayvanlara dair Corona virüs efsaneleri

Tüm dünyada, Corona virüsüne evcil hayvanlardan yakalanabileceğimize dair bir efsane var. Bu efsane öyle büyüdü ki bazı insanlar evcil hayvanlarından uzaklaşmayı bile düşündü.

Medyada yayınlan, özellikle virüsün tüm dünyaya yayıldığı Çin’den gelen bazı videolar oldukça acımasızdıİnsanların, bu virüsün hayvanlardan bulaştığına dair olan çok afedersiniz ama cahilce düşünceleri hayvanlarını sokağa atmalarıyla sonuçlandı.

Uzmanlara göre…

Uzmanlara göre...

Dünya Sağlık Örgütü ve diğer sağlık kuruluşları, minik dostlarımız için herhangi bir taşıyıcılık durumunun söz konusu olmadığına dair açıklama yaptı. Yeni tip Corona virüsün evcil hayvanlardan insanlara bulaştığına dair en ufak bir bulguya rastlanmadı.

Artık içiniz rahat bir şekilde bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Evcil hayvan sahiplerinin bağışıklık sistemi daha güçlü

Evcil hayvan sahiplerinin bağışıklık sistemi daha güçlü

Evcil hayvan sahiplerinin serotonin, dopamin ve endorfin hormonlarını evcil hayvan sahibi olmayan insanlara göre daha çok salgıladıkları bir gerçek.Eee bu hormonlarda bağışıklık sistemimizi olumlu yönde etkilediğinden, bir evcil hayvan sahibi olmak bu durumda avantaj bile diyebiliriz.

Özellikle geçirdiğimiz şu zor günlerde bu kadar masum ve güzel canlıların herhangi bir virüsü bulaştırma ihtimalini düşünmemek ve onlarla evlerimizde huzurlu, mutlu dakikalar geçirmek en mantıklı şey olacaktır.
 

Evcil hayvanlarımız Corona virüsüne yakalanabilir mi?

Evcil hayvanlarımız Corona virüsüne yakalanabilir mi?

Her zaman önce kendimizi düşündüğümüzden ailelerimizin bir parçasına haline gelen evcil hayvanlarımızın sağlığını düşünmek ikinci plana kalıyor. Fakat kaçırdığımız nokta onların da bizler gibi bir canlı oldukları ve aslında onların da sağlığını en az kendimiz kadar düşünmemiz gerektiği gerçeği…

Doğrulanmış bir evcil hayvan vakası var!

Doğrulanmış bir evcil hayvan vakası var!

Financial Times’a göre, aslında doğrulanmış bir köpek Corona virüsü vakası var. Hong Kong’ta 17 yaşında bir Pomeranian cinsi bir köpeğin, sadece hafif derecede enfekte olmuş fakat herhangi bir hastalık belirtisi göstermediğine dair bilgiler var. Fakat üzücü haber minik köpeğin enfekte olduktan bir gün sonra vefat ettiği yönünde.

Bilim insanları minik Pom için herhangi bir taşıyıcılık durumunun söz konusu olmadığını belirtti. Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’ne göre, bugüne kadar hayvanların hastalığı yayabileceğine dair ise hiçbir kanıt yok. Yani endişelenmenize gerek de yok…

Kediler için de durum farklı değil

Kediler için de durum farklı değil

Kedilere gelince, ABC News, sahiplerinin izniyle bazı şüpheli kedilere küçük Corona virüs testleri uyguladı ve uygulanan bu testlere göre, kedilerin sahipleri için herhangi bir tehlike taşımadığını bildirdi.

Ayrıca bugüne kadar da Corona virüs sebebiyle hayatını kaybeden ya da enfekte olan herhangi bir kedi vakası yok.

İnsanın insandan kaçışıdır hayvan sevgisi

İnsanın insandan kaçışıdır hayvan sevgisi

Bilim insanlarına göre, eğer bir evcil hayvanınız enfekte olmuşsa bilin ki bu sizden kaynaklanabilir. Hayvanlar, insanlar için bir tehlike taşımıyor fakat bu durum insanlar için aynı değil. İşte tam da bu yüzden eğer bir evcil hayvan sahibiyseniz sorumluluğunuz iki katına çıkıyor. Kendinizde şüpheli durumlara rastlarsanız, evcil hayvanlarınızdan uzak durmanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir