EN İYİ BULAŞIK MAKİNELERİ 2020

Evimizin olmazsa olmazlarından birisi de mutlaka bulaşık makinesidir. Özellikle kalabalık bir aile iseniz size su tasarrufu, enerji tasarrufu ve zaman kazandırmak için en etkili ihtiyaçlarımızdan biriside bulaşık makineleridir. Peki, bulaşık makinesi seçerken nelere dikkat edilmeli? En iyi bulaşık makinesi tavsiyeleri, bulaşık makinesi yorumları ya da bulaşık makinesi önerisi mi arıyorsunuz?

En iyi bulaşık makinesi markası hangisi, en iyi bulaşık makinesi nedir, en iyi bulaşık makinası markası hangisi? Samsung bulaşık makinesi, siemens bulaşık makinesi, bosch bulaşık makinesi, vestel bulaşık makinesi, arçelik bulaşık makinesi, beko bulaşık makinesi, miele bulaşık makinesi, lg bulaşık makinesi, profilo bulaşık makinesi, ariston bulaşık makinesi, regal bulaşık makinesi, altus bulaşık makinesi, regal bulaşık makinesi, hotpoint bulaşık makinesi,  ariston bulaşık makinesi ya da indesit bulaşık makinesi mi?

Mini bulaşık makinesi nedir, set üstü bulaşık makinesi nedir? Siyah bulaşık makinesi ya da gri bulaşık makinesi iyi midir? Bosch 2,3,4,5,6 programlı hangi bulaşık makinesini almalıyım? Bulaşık makinesi ölçüleri ya da bulaşık makinesi boyutları ne olmalı, sanayi tipi bulaşık makinesi nasıl olmalı?

Bulaşık makinesi kampanyası aramak istemiyor musunuz? Bulaşık makinesi fiyatları kaçtan başlıyor, en ucuz bulaşık makinesi hangisi, en uygun bulaşık makinesi, en ucuz bulaşık makinesi fiyatları kaç diye merak mı ediyorsunuz?

İşte tüm bu soruların cevapları ve bulaşık makinesi tavsiye arayanlar için hazırladığımız en iyi bulaşık makinesi tavsiyeleri yazımız.

En İyi Bulaşık Makinesi Tavsiyesi

BULAŞIK MAKİNESİ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

1-BÜTÇE

Bir bulaşık makinesi alırken yapmanız gerekli ilk iş bütçenizi belirleyip size en uygun çamaşır makinesini almak olmalıdır. Bütçe belirlerken alacağınız bulaşık makinenin hem performansı hem de uzun yıllar arızasız çalışması oldukça önemlidir.

Bugün üretilen bulaşık makinelerinin hepsi aynı kalitede malzeme kullanmadıkları için haliyle fiyatları aynı değildir. Bu yüzden bulaşık makinesi araştırması yapmadan önce bütçenizi belirlemeli ve bu bütçeye en uygun kaliteli bir makine almalısınız.

2- YAYGIN SERVİS AĞI

Almayı düşündüğünüz bulaşık makinesinin geniş ve yaygın bir yetkili servis ağının olması çok önemlidir. Hatta bu servisin evinize yakın bir yerde olması, muhtemel bir arıza durumunda hızlı müdahale için önemlidir. Ayrıca almayı düşündüğünüz makinenin yedek parçalarının uygun fiyatlı olması da.

Şuan ülkemizde birçok yerli ve yabancı markanın servis ağı mevcut ama bunlar arasında çok iyi hizmet sunanlar olduğu gibi çok kötü hizmet sunanlarda olduğu için dikkat edilmeli. Bu yüzden ülke çapında geniş ve yaygın bir servis ağına sahip güvenilen markalara yönelmelisiniz.

Son olarak, bulaşık makinesinin kullanım talimatlarını okuyun ve servis elemanları eve kurulum için geldiklerinde makine hakkında yeterince bilgi alın.

3- GARANTİ SÜRESİ

Tüm beyaz eşya ürünlerinde ilgili yasalar gereği en az 2 yıl garanti sunulmak zorundadır. Fakat bazı markalar ilave ücretler ya da ilave ücret almadan 3 yıldan 7 yıla kadar garanti süresi vermektedirler. Bu yüzden almayı düşündüğünüz makinanın uzun garanti süresine sahip olmasına dikkat edebilirsiniz. Bazı üreticiler 10 yıl motor garantisi, 3 yıl da yedek parça garantisi sunabilmektedirler.

Bir diğer önemli husus ise bazı firmaların paralel ithalat olarak sattıkları ürünlere kendi garantilerini sunmalarıdır. Haliyle bu durum yetkili serviste tamir edilip edilmediği kuşkusunu doğurmaktadır. Bu yüzden alacağınız bulaşık makinesinin üretici mi yoksa firma garantisi altında mı olup olmadığını sorgulamanız yararınıza olacaktır.

Ayrıca garanti belgelerinin iyi saklamanız olası bir arızada başka bir sorunla karşılaşmamanızı sağlayacaktır.

4-ÜRETİM YILI

Bulaşık makinasının üretim yılı da önemli hususlardan birisidir. Zira bazı firmalar sezonunda satamadıkları bazı ürünleri kullanılmaksızın depoya kaldırmakta ancak depodaki bu ürünler yıpranabilmektedir. Dahası piyasada sıfırmış gibi satılan ancak bazı sorunları tamir edilerek tekrar satışa sunulan ürünler de mevcut.

Bu yüzden almayı düşündüğünüz makinenin üretim yılına özellikle dikkat edin.

5-KAPASİTE

Bulaşık makinelerinde tam ve yarım olmak üzere 2 tür yıkama seçeneği bulunmaktadır.

Yarım kapasite yıkama özelliği sayesinde bulaşığınızın miktarına göre makinanız adı gibi yarı yarıya su, enerji ve deterjan kullanacağı için etkili ve hızlı bir şekilde bulaşıklarınız yıkanmış olur.

Tam kapasitede ise yukarıdan da anlaşılacağı üzere bu durum tam tersidir.

Bulaşık makinesi için kapasiteyi yani program sayısını belirlerken sadece ailedeki kişi sayısını değil, bulaşık yıkama sıklığınıza da dikkat etmelisiniz. Şayet kalabalık bir aile veya sık bulaşık yıkıyorsanız yüksek, öğrenci veya yalnız yaşayan birisi iseniz düşük kapasiteli bir bulaşık makinesi almalısınız.

6- PROGRAM SAYISI

Artık bulaşık makinelerinde çok sayıda program adı altında teknolojik özellik bulunuyor. Tabi program sayısına göre fiyatı da artıyor. Aslında üreticiler program sayısını adeta bir çeşit satış stratejisi haline getirmiş durumda. Bunu bilmeyen tüketici de program sayısı çok olanı sanki daha kaliteliymiş gibi algılayabiliyor. Aslında böyle bir şey yok ama bazı kolaylıklar sunduğu söylenebilir. Ancak standart kullanıcılar için malzeme kalitesinin iyi olması ve belli başlı programlar sahip olması halinde çok da para harcamaya gerek olmadığını söyleyebiliriz.

Gelelim bu programlara ve ne işe yaradıklarına:

1. Program: Tencere-Tava Programı

Bazı makinelerde yoğun 70 derece olarak da adlandırılabilen bu programı kullandığınızda en yüksek sıcaklığa sahip makinenin içinde cam ürünler olmamalı. Adı üstünde Tencere-Tava Programı. Çünkü bardakların üstündeki verniğe benzer koruyucu, yüksek ısıdan dolayı çözünüp bardaklarınızın matlaşmasına sebep olabilir.

2. Program: Ekonomik Yıkama (Eco)

Bulaşık makinenizin yıkama süresini uzatan bu programda elektrik ve sudan tasarruf sağlanır. Peki, uzun yıkamasına rağmen nasıl elektrik ve sudan tasarruf sağlanır?

Programın süresi kısaltılınca, makinenin kirleri hızlı çıkartması için suyu sürekli sıcak tutması gerekmekte ve bulaşık makinesi daha çok elektrik harcamaktadır. İşte bu yüzden ekonomik programda makine suyu ara ara ısıttığı için yıkama uzun sürer ama tasarruf sağlanmış olur.

3. Program: Power programı (Hızlı Program)

Aslında bu program yukarıda anlattığımız hızlı yıkama programı. Bazı makinelerde mini 30 olarak da adlandırılabiliyor. Biraz daha fazla elektrik harcar.

En İyi Bulaşık Makinesi Tavsiyesi

4. Program: Bardak Programı

Bu programda ise bardakların korunması amaçlanmıştır. Düşük ısıda yıkadığı için çok uzun sürmeyen bir program.

5. Program: Çok Kısa Sürede Yıkama Programı

Sudan geçirme diye tabir edebileceğimiz sabunsuz ve soğuk suda 15,20 dakikada sudan geçirme programı.

6.Program: Auto Program

Adından belli olduğu üzere ısıyı otomatik ayarlar.

Görüldüğü üzere birçok program çeşidi var ve bu programlara farklı adlarla yeni programlarda eklenebilir. Bazı kullanıcılar bir bulaşık makinesinde 3 program (Tencere-Tava, Ekonomik ve Hızlı) olmasını yeterli buluyorlar. Diğerlerini satış hilesi olarak görüyorlar. Çünkü program sayısı arttıkça tüketici yanılması olabiliyor ve daha fazla para harcanmasına sebep oluyor.

Unutmayın, ne kadar program sayısı o kadar bütçe artışı demek!

7-KAZAN TİPİ

Bulaşık makinesinin Kazan Tipi ne olmalıdır? Bir bulaşık makinesi tercihi yaparken Kazan Tipi (aslında cinsi) en dikkat etmeniz gereken kavramlardan bir tanesidir. Bulaşık makinenizin iç kısmı ve tabanının plastik olmadığından emin olmalısınız. Bu kısımlar plastik değil çelik olmalıdır. Çünkü plastik sağlıklı yani hijyen değildir, sıcak yıkamada ya da bulaşıklar beklediğinde koku yapar ve çelik gibi dayanaklı değildir.

Örneğin birçok kişinin hakkında çok iyi düşüncelerinin olduğunu varsaydığımız Bosch bulaşık makinesinin bazı yerli üretimlerinde plastik kazanlı modeli görebilirsiniz.

9-ELEKTRİK (ENERJİ) TÜKETİMİ

Bulaşık makinesi alırken Elektrik (Enerji) Tüketimi de dikkat edilecek önemli bir hususlardan birisidir. Hiç kimse daha fazla elektrik faturası ödemek istemez. Elektriği en çok tüketen bir makina size yüksek faturalar ödetecektir. Enerji sınıfları en yüksekten en düşüğe doğru A, A+, A++ A+++ olarak sınıflandırılır.

Bu sebeple bulaşık makinası tercihiniz şimdilik A ++ veya üzeri enerji sınıfından olmalıdır.

10-SU TÜKETİMİ

Almayı düşündüğünüz bulaşık makinesinin yıllık su harcamasına dikkat etmelisiniz. Zira elektrik de olduğu gibi yüksek su faturası ödemek istemezsiniz. Bu sebeple makineyi mümkün mertebe en az su harcayan A sınıfı modellerden seçmelisiniz.

11-BULAŞIK MAKİNESİNDE DİKKAT EDİLECEK DİĞER ÖNEMLİ ÖZELLİKLER

a) Yük Sensörü

Bulaşık makinesi tavsiyesi arayanlar içi Yük Sensörü terimi de önemli kavramlardan birisidir. Yük Sensörü sayesinde bulaşık makinesinin ne kadar kirli ve dolu olduğu ölçülür. Böylece kullanılacak enerji, su ve deterjan değeri belirlenir.

b) Makine Boyutu

Bulaşık makineleri genelde standart ölçülerde olsa da eğer bir restoran ya da kalabalık bir aile değilseniz büyük olan makinelerden kaçınmalısınız. Zira böyle büyük boyutlu makinaları doldurmak uzun süre gerektireceği için siz makinayı çalıştırana kadar bulaşıklarınızın kokması ve kirlerinin çıkmaması ihtimali olabilir. Bu sebeple alacağınız bulaşık makinesini evinizde koyacağınız alanın ölçülerine uygun boyutlarda düşünün.

c) Cam ve Bardak koruma teknolojisi

Bazı bulaşık makinalarında bulunan bu özellik sayesinde suyun sertlik derecesine etki edilerek bulaşıklarınıza en uygun su hazırlanarak cam ve bardaklarınızın matlaşmadan yıkanması sağlanır.

d) Fanlı kurutma sistemi

Bazı bulaşık makinalarında bulunan Fanlı kurutma sistemi özelliği sayesinde hem bulaşıklar çabuk kurur hem de makinenin kapağını açtığınız an bulaşıklar sıcak olmaz ve rahatlıkla dokunulabilirsiniz.

d) Lcd ve Led Ekran

Bulaşık makinenizde eğer Lcd ya da Led Ekran varsa çalışma süresini, deterjan ve su miktarı gibi bulaşık makinesi hakkındaki tüm bilgileri ekrandan görebilirsiniz.

e) Su Taşıma Emniyeti

En iyi bulaşık makinesi tavsiyelerimizde yer alması gerekil önemli bir özellikte Su Taşıma Emniyeti’ dir. Bulaşık makinesinde meydana gelebilecek herhangi bir su sızıntısında makineniz yıkamayı durdurur ve makinanın içindeki suyu tahliye eder.

Bu yüzden bulaşık makinesi tavsiyelerinde su emniyet sistemi de önemli bir yer tutmaktadır.

f) Duo wash (İkili Yıkama)

Duo wash özelliği sayesinde alt ve üstteki 2 sepette de farklı programlar çalıştırabilirsiniz.

g) Gürültü Seviyesi

Çamaşır makinesi kadar olmasa da bulaşık makinenizin de sesinin düşük olması tercihleriniz arasında yer almalıdır. Bulaşık makinesi tercihi yaparken ses düzeyi az modelleri tercih etmelisiniz. Çünkü bulaşık makineleri sadece gündüz değil gece uyku da iken de kullanılan makinelerdir. Öneri olarak 35-45 db ses aralığındaki modelleri tavsiye edebiliriz.

h) Diğer

Ayrıca bulaşık makinenizde aşağıdaki özellikler bulunması iyi olacaktır:

Inverter motor,

Tuz ve parlatıcı göstergesi,

Kullanışlı Sepetler,

Çocuk Kilitli

BULAŞIK MAKİNESİ MARKALARI

Ülkemizde oldukça fazla sayıda bulaşık makinesi üreten ve satan firma bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilinenleri olan Arçelik, Beko, Vestel, Profilo, Bosch, Siemens, Ariston, Samsung, LG, Hotpoint, Electrolux, Indesit, Regal ve az bilinen ancak oldukça pahalı ve kaliteli bir marka olan Miel gibi birçok markanın birçok farklı modeli bulunmaktadır.

Bunlar arasında aynı markanın iyi modelleri olanda vardır kötü olanları da. Siz bütçenize ve yukarıda saydığımız hususlara dikkat ederek iyi ve kaliteli bir markanın modelini almalısınız.

Yerli markalarımız Arçelik, Beko ve Vestel iyi modellere sahipler ancak uzun süredir ülkemizde faaliyet gösteren Bosch ve Siemens oldukça kaliteli ve dayanaklı modeller üretmektedirler. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden bir tanesi de bu markaların Türkiye’de üretilen modelleri ile Almanya’da üretilen modellerini aynı kalitede olmadığıdır. Yukarda da belirttiğimiz üzere örneğin Türkiye’de üretilen Bosch’un iç haznesinin plastik olması gibi. Ancak bu iki makine arasında kalite farkı olduğu gibi fiyat farkı da (yaklaşık 1500-2000 TL) bulunmaktadır. Bu farklı modelleri seri numaralarından ya da bayiden öğrenebilirsiniz.

Ayrıca son dönemlerde Samsung ve LG’nin iyi modeller ürettiklerini söylemek mümkün. Ancak Samsung’un Telefon ve TV’leri kadar başarılı bulaşık makinesi ürettiğini söyleyemeyiz. LG ise bildiğimiz gibi kaliteli fiyat-performans ürünleri üretimine bulaşık makinesi alanında devam etmekte.

Peki, bulaşık makinesi tavsiyeleriniz nelerdir derseniz işte cevabı!

En İyi Bulaşık Makinesi Önerisi

En İyi Bulaşık Makinesi Önerileri

Aşağıdaki modellerden bütçenize en uygun olanı yukarda yer alana en iyi bulaşık makinesi tavsiyeleri yazımızda yer verdiğimiz hususları göz önüne alarak alabilirsiniz.

Yorum yapmayı unutmayın ve kullanıcı deneyimlerinizi lütfen bize iletin!

1- Miele Bulaşık Makinesi Tavsiyeleri

 • Miele Bulaşık Makinesi G2872SCVİ
 • Miele G 6660 SCVi Tam Ankastre
 • Miele G 6895 SCVi
 • Miele Tam Entegre 18 inç

2- Bosch Bulaşık Makinesi Tavsiyeleri

 • Bosch SMS69T48TR
 • Bosch SMS88TI03T
 • Bosch Bulaşık Makinesi SMS67MI01T
 • Bosch  SMS67NW00T A++ 7 Programlı
 • Bosch SMS88TI06T A+++ 8 Programlı
 • Bosch SMS88TI16T

3- Arçelik Bulaşık Makinesi Tavsiyeleri

 • Arçelik 63101I
 • Arçelik 9241 MI Yarı Ankastre

4- Vestel Bulaşık Makinesi Tavsiyeleri

 • VESTEL BMA – XXL1007 X
 • VESTEL BM-301 3 Programlı A+
 • Vestel BM-1004 X /BM-1004 A+++ 10 Programlı

5- Samsung Bulaşık Makinesi Tavsiyeleri

 • Samsung Bulaşık Makinesi DW60H9950FS
 • Samsung DW60M5060FS
 • Samsung DW60M9550FS WaterWall Özellikli

6- Siemens Bulaşık Makinesi Tavsiyeleri

 • Siemens SN26V891
 • Siemens SN234I00DT IQ300 4 Programlı
 • Siemens Bulaşık Makinesi SN26V891
 • Siemens SN278I03TT
 • Siemens SN236I00JT 6 Programlı

7- Profilo Bulaşık Makinesi Tavsiyeleri

 • Profilo BM4160EG Blackstar A+ 4 Programlı
 • Profilo BM6482MA Bulaşık Makinesi 6 Programlı

8- LG Bulaşık Makinesi Tavsiyeleri

 • LG D1455CF
 • LG D1450WF1 1 A++
 • LG D1455CF
 • LG DFB425FP