Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalıyız? İşte bağışıklık sistemini güçlendirici şeyler

1- Günlük yeterli düzeyde protein tüketin
 

Bağışıklık sistemini güçlendirmekte en işe yarar besin gruplarının başında protein yer alır. Günlük protein ihtiyacınızı tüketmeye özen gösterin. Yumurta, et gibi besinleri günlük diyet listenize ekleyin.

2- Omega 3 ve Omega 9 almaya özen gösterin
 

Omega 3 özellikle deniz ürünlerinde bolca bulunur. Omega 9 ise keten tohumu, semiz otu ve cevizde bulunur. Günlük beslenme listenize bu besinleri eklerseniz bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

3- Şok diyetlerden uzak durun
 

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gereken şu dönemlerde tek tip beslenilen diyetlerden uzak durun. Günlük almanız gereken protein ve karbonhidrat ihtiyacınızı yeterli düzeyde almaya dikkat edin.

4- Yeterli kaloriyi aldığınızdan emin olun
 

Günlük beslenmenizde vücut kitle endeksinize uygun beslenin. Günlük kalori ihtiyacınızın altında beslenmemeye dikkat edin. Bu sayede enerjiniz yeterli düzeyde olur ve bağışıklık sisteminiz de dolaylı yoldan güçlenmiş olur.

5- Her gün meyve ve sebze tüketin
 

Meyve ve sebzelerde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir ve vücudunuzun salgınlara karşı koruyuculuğu artırır.

6- Yoğurt tüketmeye özen gösterin
 

Özellikle ev yapımı yoğurtlar yüksek probiyotik bakteriler, proteinler, D ve B vitaminleri, kalsiyum, Omega-3 gibi süper yağlar içerir. 

7- Ara öğünlerinizi kuruyemişlerle değerlendirin
 

Ara öğünlerde kuruyemiş yemek, vücudunuza ve bağışıklık sisteminize fayda sağlar.