ALABAŞ TURPU : Tansiyonu ne düşürür ?

Alabaş Turpuyla 2 sene önce tanıştım. Bu Coronavirus etkisyle karantinalarda boğazımıza düştük! Vurduk baharatli bir lokumun dibine kahveyle birleşince tansiyonumu 15/10’a yükseltti. Arkadaş ne muz ne limonlu su fayda etmedi 14/9’a düşüyordu ancak benim hala sismik baş ağrım ve üzerimdeki ağırlık gitmiyordu!

Alabaş turpu manavda gördüğümde hemen aldım! Sabah kahvaltıdan sonra ister üstüne limon sıkarak isterse sade tüketin. 1 sabah 1 akşam olmak üzere 2 gün yediğimde tansiyonum daha ilk günden normal seyrine döndü! Ben faydasını gördüm sizede öneriyorum!

Heleki tansiyon hastalarına kesinlikle öneriyorum! Zararı yok yararı çok ancak önemli bir nokta lütfen kararında tüketin! 50 yaş ve üstü için ise günde 2 adetten fazla tüketmemenizi öneriyorum yoksa düşük tansiyonla boğuşmak zorunda kalabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.. Evde kalın.

Alabaş (Kohlrabi)nedir? Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde Marmara, Karadeniz ve Ege bölgelerinde bulunan alabaş, dört mevsim bulunabilen bir sebzedir. Yaprakları lahanaya benzeyen ve kökü şalgamı andıran bu sebze, örneklemeden de anlaşılacağı gibi turpgillerdendir ve vitamin, mineral bakımından zengin olması sebebiyle vücuda birçok faydası vardır.

Alabaşın faydaları nelerdir?

Alabaş vitamin, mineral ve antioksidan bakımından oldukça zengindir.İçerisinde A, B, C vitaminleri, kalsiyum, fosfor, demir, potasyum elementleri bulundurur. Aynı zamanda antioksidan özelliğe de sahiptir. Alabaşın bir önemli özelliği de çeşitli kanser türleri üzerinde olumlu etkisi olmasıdır.
Eğer yüksek tansiyonunuz varsa Alabaştansiyonunuzun dengelenmesi için ihtiyacınızın olacağı bir sebzedir.

•Kansere karşı savaşçıdır; antioksidan kaynağı olması sebebiyle özellikle akciğer ve kalın bağırsak kanseri riskini azaltır.
•Kilo vermeye destekçidir; düşük kalorisi sebebiyle diyet yapanlar için ideal bir besindir.
•Hemoroit önleyicidir; bağırsakların yumuşamasına yardımcı olan alabaş her 10 kişiden 8’inde görülen hemoroitten korunmanıza yardımcıdır.
•Kansızlığa iyi gelir; içerisindeki demir minerali sayesinde kansızlığa iyi gelmektedir.
Tansiyon dengeleyici olması sebebiyle kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır.
•Süt yapmaktadır; hamile ya da yeni anne olmuş kadınlar için de vazgeçilmez bir besindir. Alabaş, anne sütünün artmasına yardımcıdır.
•Ağrı gidericidir; özellikle romatizma kaynaklı ağrıların azalmasına yardımcıdır.
•Sinir, stres azaltıcıdır; yorgunluk, sinir, stres gibi problemleri kan basıncını düzenleme etkisi sayesinde azaltmaktadır.
•Öksürüğe iyi gelir;alabaşın kök kısmının suyu öksürüğe iyi gelmektedir.
•Soğuk algınlığına iyi gelir; mineral ve vitamin bakımından zengin olması sebebiyle gribal enfeksiyonlara karşı savaşçıdır.
Ayrıca astım ve bronşite de iyi gelmektedir.

Alabaş yemeklerde nasıl tüketilmelidir?

Hem yumru kısmını hem de yaprak kısmını salatalarınızın içinde tüketebilirsiniz. Yapraklı kısmını ıspanak, gelincik, ebe gümeci gibi yapraklı sebzeler gibi pişirebilirsiniz. Ayrıca yumru kısmını et yemeklerinize ekleyerek yemeğinize lezzet katabilirsiniz.