TinyPNG Akıllı PNG ve JPEG sıkıştırma

Bugun sizlere kullandiğim harika bir programı tanıtımını yapacagim! Bir Mac kullanıcısı olarak bir çok resmi sitelere upload ederken kaliteden ödün vermeden boyutlarını düşürmeye çalışıyoruz. Bunu yaparken sıkıntı yaşıyorsanız bu app tam size göre ortalama 8mb boyutunda bir jpg png dosyasını 500kb düşürebiliyor kaliteden ödün vermeden! Ek olarak uygulama sitenizi tarayarak yüksek boyutlu dosyalarıda gösterebiliyor… Uygulama MAC, WIN ve LİNUX platformlarını desteklemekte! Linkler aşağıda..

TinyPNG ne yapar?

TinyPNG , PNG dosyalarınızın dosya boyutunu azaltmak için akıllı kayıplı sıkıştırma teknikleri kullanır . Görüntüdeki renk sayısını seçerek azaltarak verileri depolamak için daha az bayt gerekir. Etki neredeyse görünmezdir, ancak dosya boyutunda çok büyük bir fark yaratır!

Neden TinyPNG kullanmalıyım?

PNG yararlıdır, çünkü kısmen saydam görüntüleri saklayabilen yaygın olarak desteklenen tek biçimdir . Biçim sıkıştırma kullanır, ancak dosyalar yine de büyük olabilir. Uygulamalarınız ve siteleriniz için resimleri küçültmek için TinyPNG’yi kullanın. Daha az bant genişliği kullanır ve daha hızlı yüklenir .

Farkı bilen var mı?

Mükemmel soru! Size yan yana karşılaştırma yapalım. Aşağıda kuzenimin iki fotoğrafı var. Soldaki görüntü doğrudan Adobe Photoshop’tan 24 bit PNG olarak kaydedilir. Sağda, TinyPNG tarafından işlenen aynı görüntü var. Fark var mı?

O nasıl çalışır?

Mükemmel soru! Bir PNG (Taşınabilir Ağ Grafikleri) dosyası yüklediğinizde, görüntünüzdeki benzer renkler birleştirilir. Bu tekniğe “nicemleme” denir. Renk sayısını azaltarak 24 bit PNG dosyaları çok daha küçük 8 bit dizine alınmış renkli görüntülere dönüştürülebilir. Gereksiz tüm meta veriler de çıkarılır. Sonuç % 100 şeffaflık desteği ile daha iyi PNG dosyaları . Pastanı al ve onu da ye!

Yukarıdaki görüntüde, dosya boyutu % 70’ten fazla küçültülmüştür . Mükemmel görme yeteneğim var ama farkı da göremiyorum! Bant genişliği ve yükleme süresinden tasarruf etmek için optimize edilmiş görüntüyü kullanın; web sitenizin ziyaretçileri size teşekkür edecektir.

Her yerde destekleniyor mu?

Mükemmel soru! TinyPNG tarafından üretilen dosyalar, mobil cihazlar da dahil olmak üzere tüm modern tarayıcılarda mükemmel bir şekilde görüntülenir . Hala Internet Explorer 6’yı desteklemeniz mi gerekiyor? Normalde PNG saydamlığını yoksayar ve düz bir arka plan rengi görüntüler. TinyPNG ile arka plan tekrar şeffaf hale gelir. Geçici çözüm olmadan ikili saydamlık!

Animasyonlu PNG kullanmak güvenli midir?

Mükemmel soru! Chrome, Firefox ve Safari’nin tamamı APNG’yi destekler. Yalnızca Microsoft Edge henüz biçimi desteklemiyor. Edge tarayıcınız varsa , Microsoft Geliştirici Geri Bildirim sitesinde APNG desteğini oylayabilirsiniz .

Apple, iOS 10’un piyasaya sürülmesiyle iMessage’a animasyonlu çıkartmalar ekledi. 500 KB’ın altında çıkartmalar oluşturmak ve sıkıştırmak istiyorsanız Github’daki iMessage Panda çıkartması örneğine bir göz atın .

Photoshop ne olacak?

Mükemmel soru! Yalnızca Photoshop CC 2015, 2017 ve 2018 görüntüleri alfa saydamlığı olan dizine alınmış PNG dosyaları olarak kaydedebilir. Diğer sürümlerde bu mümkün değildir ve Photoshop CS5 bunları düzgün bir şekilde görüntüleyemez.

Görüntülerinizi 24 bit şeffaf PNG dosyaları olarak dışa aktarmak ve TinyPNG’ye yüklemek için Web için Kaydet’i kullanabilirsiniz . Bunları dizine eklenmiş küçük PNG dosyalarına dönüştüreceğiz. TinyPNG Photoshop eklentisini de yükleyebilirsiniz . Sıkıştırılmış PNG ve JPEG görüntüleri doğrudan Photoshop’tan ölçeklendirmenizi, önizlemenizi ve kaydetmenizi sağlar.

Neden TinyPNG oluşturdunuz?

Mükemmel soru! Sıklıkla PNG görüntüleri kullanıyoruz, ancak yükleme süreleri nedeniyle hayal kırıklığına uğradılar. Kendi web sitelerimizi en iyi sıkıştırma ile kullanmayı daha hızlı ve daha eğlenceli hale getirme arayışımızda TinyPNG’yi yarattık. 2014 yılında JPEG görüntüler için akıllı sıkıştırma ekledik ve 2016 yılında animasyonlu PNG desteği ekledik. Web sitesi ile görüntüleri sıkıştırmak herkes için ücretsizdir ve bu şekilde saklamayı seviyoruz! TinyPNG’den hoşlanıyorsanız, lütfen bağış yaparak katkıda bulunun .

UYGULAMAYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Sitenizi taramak için TIKLAYIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir