Takipte et
Trendler

Gezi Rehberi

Rota Virüs
Gündem

Rota Virüs 

Rota Virüs Salgınına yakalandık!

Merhaba arkadaşlar,

Geçtiğimiz hafta kızımla birlikte ailemin yanına şehir dışına cıktık. Yazın güzel güneşli havası maskelerin tamamen kalkması derken vakit buldukça kendimizi dışarı attık. Çocuk parkları çok eğlenceli ama  bir o kadar tehlikeli yerler olabiliyor.

Neden böyle diyorum çünkü ; Kızım 2 yaşını doldurmadı henüz gittiğimizin 3. günü mide bulantısı kusma şikayetiyle acile götürdük. Film çekildi gazı var kakasını yaptığında rahatlayacak dedi acil doktoru. Yazılan birkaç şurupla ayrıldık hastaneden. İlaçları kullanmaya başladım ishal ve ateş başladı. Ateşini düşürmek için iki gün boyunca elimizden geleni yaptık bu arada Calpol de veriyordum. Ateşi düşmedi o gün İstanbul a doktoruna getirdik. 

Rota virüs

Kusma, yüksek ateş, ishal, huzursuzluk şikayetlerinden Rota Virüs bulaşmış olabileceğinden şüphelendi doktorumuz. Serum yazdı. İshal olduğundan dolayı çok sıvı kaybediyordu. Yemek yemeyi reddettiğinden güçsüz kalmıştı. Ateşi düşmüyordu. Serumla birlikte toparlanabileceğini söyledi doktor bey. Aynı anda kan alınır Rota Virüs pozitif mi değil mi bakarız dedi. 

Kan testinde Rota Virüs  pozitif çıkınca yatış verdi. Hastanede kaldığımız ilk gün 5 serum taktılar. Kızımın ateşi düşmüştü. Halsiz ve sürekli ağlıyordu. Bu arada Rota Virüs Aşısı yaptırdık kızıma aşı olan bebeklerde çocuklarda hastalık daha hafif seyrediyormuş. Kas ve karın ağrısı yapabilirmiş bu hastalık. Aslında yapabilirmiş değil yapıyor. 

Ben de hastanede kaldığımız ilk günün gecesi bunu tecrübe ettim. Bana da bulaştı! Mide bulantımı hastane kokusu ağır geliyor diye bastırmaya çalışıyordum. Kusmaya başladım. Bu kusmalar fazlalaşınca ve akabinde ateş, ishal başlayınca alt kata acil de buldum kendimi. Kızım rota virüs olduğundan annesi olarak direkt beni de o şekilde muayene ettiler. Bir serum da bana yazdılar. 2. Gün de böyle geçti. 

Bu arada ağız ve dışkı yoluyla bulaşıyor. Hastalık geçse de 10 gün kakasında bulaşıcı etkisi kalıyor. Böylelikle anne kız iki gece kaldık hastanede 3. Gün doktor bey taburcu etti kızımı. Kakası normale dönüyordu. Yavaş yavaş iştahı açılmıştı. 3 tane aşı yazdı. Her gün  bi tane vurulacak daha sonra kontrole götüreceğim. Bu arada bende kızımdan iki gün sonra toparlanabildim. Çok şükür ki iyiyiz atlattık. 

Kısacası bu hastalığın belirtileri ;

  • KUSMA
  • YÜKSEK ATEŞ
  • İSHAL
  • HUZURSUZLUK
  • UYKU HALİ

Tüm dünyada 5 yaş altı çocukları etkiliyor. Çok hızlı yayılıyor parklar da  okullar da çocuklarımızı mümkün olduğunca korumalıyız. Bu yüzden aşının önemi çok büyük. Yaptırmamış olsaydık daha zor atlatırdık. Böylelikle ailecek iki kez Koronavirüs bir kez de Rota virüs geçirdik. Hepsini de ağır atlattık. Bağışıklığımız mı düşük ? Hastalıklara bulaşacak kadar hep yakın mı bulunuyoruz bi şekilde yoksa Nazar mı 😁 orasını bilmiyorum olacak olan bir şekilde oluyor 🙂

Son olarak Allah çocuklarımızı tüm hastalıklardan korusun hastanelere düşürmesin  🙏🏼 

Previous

Rota Virüs

Related posts

Bir cevap yazın

Required fields are marked *

2022 Tüm Hakları Saklıdır. Geliştirici  : Alas Yazılım Bilişim ve Danışmanlık Hizmetleri