Takipte Kal

* Favorilerinize aldığınız konular hakkında bilgilendirilirsiniz!

Yeni Trendler
21 Oca 2022

Blog Post

Apple iPhone X Kırık ekran (lcd) değişimi, Tamiri  v1
Teknoloji

Apple iPhone X Kırık ekran (lcd) değişimi, Tamiri v1 

Merhaba Arkadaşlar, 8 ay önce kendi kullandığım iphone x model telefonumu düşürdüm orijinal ekranı lcd dahil tamamen kırıldı, kullanılmaz bir hal aldı. Telefonumu amerikadan almıştım.. 2 sene önce malumunuz tabiki garanti dışı..

Bende doğal olarak herkesin yaptığı gibi yakın yada tanıdık bir telefon tamircisine gidip telefonu tamir ettirmek istedim. Sirkeci Doğu bank tarafında tanıdığım bir kaç telefoncu arkadaşa uğradım. Orijinal ekran 1.800 tl civarı idi bende o kadar vermek istemediğimden arkadaşların önerisiyle yol yordam bilmeden (A kalite) kopya en iyi kalite olarak nitelendirilen ekranlardan almak zorunda kaldım. 650 tl ödedim. 4 ay sonra tabiki en doğalından ekran kendi kendine ordan oraya ufak ufak tıklamaya başladı..

Daha sonra bu durum dokunmatik özelliğinin ekranda bazı noktalarda pasif olmasına neden oldu.. Tam bir işkence tıklıyorsun tıklamıyor.. yada gidip başka bir alana tıklıyor vs.. Ekrana takılan plastik kırılmazmı acaba engel deyip birde onu çıkartıp, tamamen korumasız kalıyorsun.. Telefon çilesi..

Bu sıkıntıyı nasıl aşarım umuduyla tanıdık arkadaşlardan aldığım için bir sorayım dedim tabiki çin mafyası edasıyla “yok kanka çöp olmuştur o ekran yenisini alıcan kopya ekranlar böyle ucuz çin” Ulan satarken hiç bu kadar aşağılamıyordunuz ürünü, tabi sorun çıkıncada yerden yere vuruyorsunuz.. welcome to dogu bank topraaam hesabı yersen.. Bari bu şekilde kullanabildiğim kadar kullanayım dedim demez olaydım..

3 gün önce bir işlem yapmaya çalışırken tamamen dokunmatikin saçmalamasından dolayı ekrana bir tokat patlattım.. 🙂 selamun aleykum, sen misin bana dokunan ekran tamamen patates oldu.. Karanlık..

Her telefonsuz kalan vatandaş gibi vay ulan mobil cihazlara nasıl bağımlıyız 3 gün oldu apple watch ile konuşmaya çalışıyorum gözüm şeşbeş oldu ve sonunda isyan bayrağını cektim. Tabiki tanıdıklara degil ufak bir araştırma sonucu olayın maden ocağına inerek direk olayın membasına tahta kale yıldız hana gittim. Bilmeyen arkadaşlar olabilir burası mobil telefon parçalarının memba olan mekan ancak dikkatli olunması gereken biryer onların tabiriyle burda firfor çok biladerim.. yerler seni.. 🙂

Bir iki dükkan gezdikten sonra kafam 1 milyon dolar moduna girdi.. Normalde 2 kalite telefon ekranı olması gerekirken burası Türkiye gardaş hesabı 10 çeşit kopya ekran modeli 2 çeşitte orijinal ekran modeli mevcut olduğunu öğrendim.. Uzmanlığım 2 çeşit kopya ekran ve 1 çeşite orijinal ekran olduğunu söylesede kendimi inandıramadım..

Esnafa göre A kalite, A kalitenin bir altı, bir üstü, yanı, çaprazı vardı ve fiyatları 40usd 47usd 58usd bu bu şekilde 90usd kadar gidiyor.. xli bir yan sanayi modeli daha var oda 55-58usd bandında gidiyor denilene göre bu en iyi kopya.. Orijinal ise 130usd bandında tabiki kime göre neye göre orijinal.. Kim buranın kontrolcüsü ?? Kime göre neye göre.. O yüzden orijinal dediklerine hiç yanaşmadım.. Mecbur çakma bişe olacağız daldım mekana bi iki esnafla çok faydalı sohbetler ettim.. Bir tanesini yazayım merak eden olur diye..

Ben : Abi bu 42usd olanlıkla 58usd olan arasında fark nedir dedim.
X : Çok fark var kardeşim görüntüsü çok farklı
Ben : ne gibi abi ? neye göre renk mi ? matlık mı ?
X : Sen beni anlamıyorsun ki diyerek bir terso yaptı bana. Biri 42usd digeri 58usd hocam dünya fark var…
Ben : Çok bilmiş bir edaynan, Ribbon kablosu original midir ? (OLED ekranı anakarta bağlayan ara kablo bu kalbo çeşidine göre fiyat farkı oluşturur orijinallik emarelerinden biride kablo üzerinde apple logosu olmalı) neyi iyi neyi kötü katmanlarımı farklı ekran tft ekran mı digeri oled olabilir mi? Dış cam dediğimiz tempered cam kalitesi mi farklı dedim..
X: boş boş bakarak herhalde yani abicim biri tft digeri OLED dedi..
Ben : kolay gelsin abi..

Aşırı bilgi yüklendikten sonra, uygun fiyatlı bir mekan aramaya koyuldum.. Onda şunda bundadır şunda bunda odandır diyerek tabela renklerine göre bir mekana daldım.. Durumu izah ettim. Bu kez ki beyfendi biraz daha mantıklı konuşuyordu. Bir model öneriyorum 57 usd fiyatı hocam, orijinale en yakındır dedi.. bu arkadaş diğerlerinden farksız ancak biraz daha emin bir tavrı olduğundan süper bir güven aşıladı bana 🙂 ve birde esnaf arkadaş boş bulunarak istersen takıp canlı olarakta gösterebilirim renk kalitesine bakabilirsin demez mi 🙂 hemen kardeşim dedim, abi ancak ben sökme konusunda iyi degilim 30 tl para karşılığı hemen taktırabiliriz yolunu yaptı.. haklıda..

Durum şu ki arkadaşın bilmediği benim apple experti oldugum ve uzun yıllar yurt dışında bu işi yaptığım :)) Şu tornavidalar sende varmı diye yaklaştım, pentolop vs 1 2 şey mırıldandım tabiki isimlerine hakim olamadığı için şaşkınlık içerisinde döktü tezgaha tornavidalarını, kaptım 1 2 tanesini 5 dk içinde ekranı test edip monte ettim. Ekran korucusu var mı ? dedimde ise herkes buz kesmiş bana bakıyordu.. Tabiki elimin bu kadar çabuk olacağını yılların tecrübesini bilemezlerdi.. O şaşkın bakışları arasında çıktım..

Sonuç

Biliyorum bu ekranda fazla dayanmayacak, Ancak bu tarz ekranlarda anahtar olay, Olabildiğince en iyi kopya kalitesindeki ekranı almanız.. Mutlaka güzel silikon kılıf kullanmanız. Kırılmaz cam mutlaka edinmelisiniz.. En iyi kopya ekran seçimi yapın neden diyorun, çünkü burada görüntü kalitesinden daha çok kullanılan materyalin kalitesi çok önenli.. Eğer düşürmez yada sert bir cisim ile ekrana darbe yapmazsanız belirli bir süre 1-2 sene rahat kullanmaya devam edersiniz tabiki fabrikasyon bir sıkıntısı yoksa..

Maalesef ki, herhangi bir görsel koyamıyorum çünkü telefonumu kullanamadığım için çekim yapamadım ancak bilgi paylaşımı güzeldir kafasıyla paylaşmak istedim, umarım yararlı olabilmiştir. Uzun lafın kısası
Elektronik işi şans işidir umarım bir daha bu tarz bi yazı yazmak zorunda kalmam..

Related posts

2021 evishayat.com | Tüm hakları sakladır.