Takipte Kal

* Favorilerinize aldığınız konular hakkında bilgilendirilirsiniz!

Yeni Trendler
21 Oca 2022

Blog Post

Zona Hastalığı nedir birde benden dinleyin.. Nasıl Zona hastalığına yakalandım..
Sağlık

Zona Hastalığı nedir birde benden dinleyin.. Nasıl Zona hastalığına yakalandım.. 

 

Merhaba, tıbbi sıkıcı terimlerden önce zona hastalığıyla ilgili kendi yaşadığım bu hastalık hakkındaki düşüncelerimi sizlerle paylaşmak isterim. 38 yaşındayım 2 sene önece yine bir ramazan ayında böbrek taşı düşürdüm.

7 Mayıs 2021 yılı ramazan ayında aynı sancıları tekrar yaşadım. Sancılar git gelli bir şekilde 3 gün sürdü. 3. gün sabahı baldırımda ve kasıklarımda yanma hissiyatlı ve ağrılı bir sorun oluştu. Ancak morarma kızarma hiç birşey yok.. Hiç bir anlam veremedim.. Daha öncede kum ve böbrek taşı düşürmüştüm sancı gelir gider atlatırdım..

Ertesi gün sağ kasığımda isilik olduğumu farkettin 1 tl kadar bir alanda belirmişti.. Pek umursamadım isilik merhemiyle geçiştirdim ve doğal olarak hiç bir faydası olmadı.. Ancak böbrek ağrılarım sismik olarak devam edince dedim bir kan, idrar tahlili yaptırayım birde ultrason.. Hemen evimin yakınında olan Medical Park Göztepe hastanesine acile gittim.. Doktor dediğim tahlilleri istedi.. Neyse sonuçlar tek tek geliyor doktorla biryandan sohbet ediyoruz..

Ultrasoncu doktor arkadaş : “Böbrekte taşta var ancak kanalda genişleme gözükmüyor, taş düşürmemişsin gibi geliyor bana ama” diyerek beni bi uyandırmaya çalıştı farketmeden. “Ancak şu semptomlarım var diyorsun buda kanalda ufak bir taş olabileceği kanısı oluşturuyor bende” dedi..

Neyse sonuçları acil doktoruna pasladı. Oda baktı kan temiz.. dedim o zaman idrar yollarını üşütmüş olmam gerekiyor çünkü kasıklarım ağrıyor ve yanma vs var.. HATTA orada o doktor arkadaşıma dedim ki kasıklarımda isilik gibi sivilce var, Cevap : Onun böbrekle bir alakası yok cildiyeciye gözükmen gerekiyor.. diyerek geçiştirdi… Yazık tabiki işin ehli bir doktor olsaydı.. Zona hastalığının sinir sisteminde bu şekilde peydahlandığını anlıyor olmalıydı çünkü kan temizdi idrar yolları temizdi ancak kasıklarımda isilik gibi birşey vardı.. Bir saniye bir bakayım dahi demedi.. Daha önce zona görmemiş olma ihtimalini düşünmüyorum bile.. Doktorsun yahu.. Basiretsizsin.. isim verirdim ancak vermiyorum..

Neyse, eve geldim ancak içim rahat etmedi. Ben üroloji uzmanına bir gözükeyim dedim. Ertesi gün Medical Park Göztepe hastanesine gene gittim. Doktor bey’e durumu izah ettim daha muayene etmeden ” Kasıklarındaki isilik olarak düşündüğün şey isilik değildir, böbrekle alakasız tahliller temiz. Şahsi fikrim zona olma ihtimalindir. Bence hemen bir cildiye uzmanına görün. Böbreklerinde ufak taşlar var ancak önemsiz. Sen bir cildiye uzmanıyla görüş dedi.. Cildiye uzmanına gittim.. Zona olduğum kesinleşti..

Ancak şunu söylemeliyim Medical Park Göztepe hastanesine gidecekseniz cildiye bölümü tam bir kabus. Ben acilden sevk olarak gittim. 3 hafta sonraya gün veriyorlar rezillik.. Bugun yine aradım kontrol randevusu 3 hafta diyor 😂 yahu 3 hafta sonra bana ne olacak ? Birde özel hastahane dünya para veriyorsunuz.. Hikaye.. onunla ilgilide bir yazı yazacağım gerçekten çok başarısız bir darphane pardon hastahane…

Doktor reçete olarak Antibiyotik tedavisi ve krem verdi. Bi anda stresten midir bilemedim 1 – 2 saat icinde kasıklarımda 2 yerde ve sırtımda 1 TL büyüklüğünde isillikler çıkmaya başladı… 3 Parça halinde.

O gün 2 katına çıktı isilikler ve ertesi gün merhem ve antibiyotik almamla ağrılar 2 kat arttı.. O kadar şiddetliydi ki, inanın uyumakta zorladım.. Yürümeyi zaten söylemiyorum, pişik olmuşsunuz ve aynı zamanda sopayla bir yanınızı dövmüşlerde çürümüş gibi hem ağrıyor hemde yanıyordu.. Tam bir kabus..

Doktor yaşımın çok genç olduğunu 2 gün içinde isiliklerden oluşan ağrıların geçeceğini ancak sinir sistemiyle oynayan bu hastalığın bazen 1 – 2 aya uzanan ağrılara neden olduğunu söyledi. Eğer bu sevyeye gelirsen ki gelmiyeceğini düşünüyorum yaşından dolayı dedi.. Nörolojik ağrı kesiciler için doktorlara yönlendirebileceğini söyledi.

Doktora gözükmemin üzerinden 3 gün sonra ağrılar kısmen kesilmeye göz göz alan sivilce vari döküntüler yerini siyah noktalı yaralara bırakmaya başladı.. Adale ve kas ağrılarımdaki yanma ve çürümüş gibi olan ağrılarıma azalma olmadı.

Bugun 5. gün su gözenekleri %60 silindi yerini tamemen kuruyan nokta şeklinde yaralara bıraktı ancak hala aşırı duyarlı elimi sürsem kesikmiş gibi agriyor.

Tahminim 2 – 4 hafta gibi bir süreç düzelmem için yeterli olacak inşallah..

Sorularınız vardır, umarım bir kısmına cevap olabilmişimdir. Kendim araştırdığımda kimsenin böyle bir yazı paylaşmadığını düşünüp kendim paylaşmak istedim. Ek olarak nasıl mı yakalandım.. Ramazan malum vucut güçsüz kaliyor sanırım iş stresi ve bilinçsiz beslenmeyle bağışıklık sistemim zayıfladı ve bununla beraber bu hastalık otomatik peydahlandı.

Bu arada doktor 1 antibiyotik merhem, 1 antibiyotik hap bir tanede ağrı kesici verdi. Ben ek olarak solgar vm2000 vitamin hapı destek olarak kullanıyorum.

 

Sorularınız var ise yorum bölümünden yazabilirsiniz.

 

Genel Tanıtım
Zona Nedir?

Zona hastalığı, ağrılı kızarıklıklar şeklinde görülen, viral kaynaklı bulaşıcı bir sinir enfeksiyonudur. Normal şartlar altında zona hastalığı bedenin rastgele bir yerinde meydana çıkabilir, fakat çoğu vakada gövdenin sol ya da sağ tarafını saran tekli bir kabarcık şeridi olarak görünür.
Zona hastalığı, suçiçeği hastalığına namacıyla olan Varicella zoster virüsünden kaynaklanır. Normal şartlarda kişi suçiçeği geçirdikten sonra, Varicella zoster virüsü kişinin omuriliği ve beyninin yakınındaki sinir dokusunda inaktif olarak varlığını sürdürmeye devam eder. Aradan seneler atlattıktan sonra virüs yine aktif duruma geçebilir ve zona hastalığının bulgularınin görülmesine namacıyla olabilir.
Zona yaşamı tehdit eden bir tıbbi hal olmasa da, kişi amacıyla çok acı verici bir tecrübe olabilir. Önceden olunan aşı, kişilerde zona görülmesi tehlineti azaltmaya yardımcı olurken, aynısı şekilde erken tedavi hem zona enfeksiyonunun zamanını kısaltmaya hem de bir grup komplikasyonların gelişmesi ihtimalini azaltmaya yardımcı olabilir.

Nedenleri
Zona Neden Olur?

Zona hastalığı, suçiçeği hastalığına namacıyla olan Varicella zoster virüsünden kaynaklanır. Daha evvelce suçiçeği geçirmiş derhal her kişi zona hastalığına yakalanabilir. Fakat suçiçeği yaşamış herkes zona geliştirmez. Suçiçeği iyileştikten sonra virüs sinir sistemine yerleşerek senelerce uykuda kalabilir. Bir vakit sonra yine aktif duruma geçebilen virüs, kişinin cildine uzanan sinir yolları vakitsince ilerleyerek zona hastalığına namacıyla olabilir.

Zona oluşumunun sebebi tıp eksperleri doğrulusunda şimdilik net olarak belirlenememiştir. Bir kuram kişi yaşça büyüdükçe kişinin iltihaplanmalara karşı bağışıklığının azalmasından kaynaklandığını öne sürmektedir. Zona, ihtiyar yetişkinlerde ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde daha vakitgelen görülür.

Varisella-zoster virüsü, Herpes virüsü adı verdiği ve normalde uçuk ile genital herpese namacıyla olan virüslerden meydana gelen bir virüs ailesinin parçasıdır. Zona, bu sebeple Herpes Zoster olarak da bilinir. Fakat kişilerde suçiçeği ve zona hastalığına namacıyla olan virüs, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan ve uçuk ya da genital herpesten mesul olan virüsle aynı değildir.

Zona hastalığı olan kişiler, taşıdıkları Varicella-zoster virüsünü suçiçeği bağışıklığı olmayan derhal herkese geçirebilir. Bu geçiş en vakitgelen olarak zona döküntüsünün açık yaralarıyla direkt olarak ilişki yolu ile gerçekleşir. Bireyler virüs ile enfekte olduktan sonra su çiçeği geliştirebilirler, fakat zona hastalığı geliştirmezler.

Suçiçeği, birtakım kişiler amacıyla gerektiğince tehlikeli olabilir. Normalde kişi zona kabarcıkları kabuklanıncaya kadar bulaşıcıdır. Bu amaçla şimdilik suçiçeği geçirmemiş ya da suçiçeği aşısı olmamış kişiler ile, bilhassa de bağışıklık sistemi zayıflamış şahıslarle, hamile kadınlarla ve yeni doğanlarla fiziksel ilişkitan uzak durmak mühimdir.

Daha evvelce suçiçeği hastalığı geçirmiş şahıslarin zona ilerletmesi tehlineti artırabilecek bir grup faktörler mevcuttur. Bunlar arasında ilki 50 yaşın üstünde olmaktır. Zona en çok 50 yaşın üstündeki kişilerde vakitgelen olarak görülür ve risk ilerleyen yaşla birlikte artar. Bazı tıp eksperleri 80 yaş ve üstündeki insanların yarısının zona geçirdiğini ön görü etmektedir.

AIDS ve kanser gibi kişinin bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklar, zona tehlineti artırabilir. Yine kanser tedavisi vakitcinde yapılan radyoterapi ya da kemoterapi kişinin hastalıklara karşı direncini azaltabilir ve zona gelişimini tetikleyebilir. Genellikle nakledilen organların reddini engellemek üzere bağışıklık sistemini baskılamak amacıyla geliştirilen ilaçlar ya da prednizon gibi steroidlerin uzun vakitli tüketimi zona tehlineti artırabilir.

Zona İle Ortaya Çıkabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?
Zona vakitcinde kişinin karşısına bir grup komplikasyonlar çıkabilir. Bazı vakalarda zona ağrısı kabarcıklar atlattıktan çok sonra da devam eder. Bu hal Post-herpetik Nevralji olarak bilinir ve hasar görmüş sinir telleri doğrulusunda ciltten beyine yanlış ya da abartılı ağrı mesajları gönderilmesinden ötürü kaynaklanır.

Gözün içersinde ya da etrafında ilerleyen zona, yani Oftalmik Zona kişide kalıcı görme kayıbına yol açabilecek ağrılı göz enfeksiyonlarına namacıyla olabilir. Hangi sinirlerin zona hastalığından tesirlendiğine bağlı olarak, beyin iltihabı, yani ensefalit, yüz felci ya da işitme ya da denge problemleri meydana çıkabilir.

Uygun şekilde tedavi edilmeyen zona kabarcıkları sebebiyle ciltte bakteriyel enfeksiyonlar gelişebilir.

Zona Nasıl Önlenir?
Zona hastalığının önlenmesine yardımcı olabilen iki aşı mevcuttur. Bunlar suçiçeği aşısı ve zona aşısıdır. Suçiçeği aşısı suçiçeği hastalığını engellemek amacıyla çocukluk döneminde rutin olarak sarfedilen bir aşıdır. Bu aşı, hiç suçiçeği geçirmemiş yetişkinler amacıyla de önerilir. Her ne kadar aşı kişinin suçiçeği ya da zona hastalığına yakalanmayacağını garanti etmese de, hem komplikasyon ihtimalini ve hem de hastalığın şiddetini azaltabilir.

Normal suçiçeği aşısının yanı sıra ek olarak direkt olarak zona hastalığının meydana çıkmasını ya da ağır komplikasyonlara yol açmasını önleyecek iki zona aşısı daha geliştirilmiştir. Bu aşılardan birisi 50 yaş ve üstü şahıslar amacıyla tavsiye edilirken, öteki 60 yaş üstü kişiler amacıyla tavsiye edilir.

Zona aşılarının en vakitgelen yan tesiri arasında enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, ağrı, hassasiyet, şişme ve kaşıntı ve baş ağrısı bulunur. Zona aşıları yalnızca bir engelleme stratejisi olarak kullanılır. Hastalığı olan kişileri tedavi etmek amacıyla tasarlanmamıştır. Tıpkı suçiçeği aşısında bulunduğu gibi, zona aşısı da zona hastalığına yakalanmamayı garanti etmez. Fakat hastalığın seyrini kısaltabilir, şiddetini hafifletebilir ve Post-herpetik Nevralji tehlineti azaltabilir.

Belirtiler
Zona Bulguları Nelerdir?

Birçok vakada zona bulguları ve semptomları kişinin bedeninin tek bir tarafının yalnızca ufak bir kısmını tesirler.

Zona hastalığı vakitcinde gözlemlenebilecek detaylı bulgu ve semptomlar arasında evvelcelikli olarak ağrı, yanma, anlaşma ya da karıncalanma, ağrıdan birkaç gün sonra başlayan kırmızı bir döküntü, dokunmaya karşı hassasiyet, kaşıntı ile basit patlayan ve kabuk bağlayan içi sıvı dolu kabarcıklar bulunmaktadır.
Daha seyrek olarak birtakım vakalarda bunlara ek olarak ateş, baş ağrısı, ışığa duyarlılık ve yorgunluk gibi bulgu ve semptomlar da gözlemlenebilir.

Ağrı genelde zona hastalığının ilk sendromudir. Bazı vakalarda bu ağrı kişi amacıyla gerektiğince yoğun olabilir. Bazı vakalarda ağrının bedende hissedildiği konuma bağlı olarak, kalbi, akciğerleri ya da böbrekleri tesirleyen diğer rastgele bir bozukluğun sendromu ile karıştırılması mümkündür. Daha seyrek birtakım vakalarda kişiler zona ağrısını hiç döküntü geliştirmeden yaşayabilirler.
İkinci en vakitgelen zona sendromu olan Zona döküntüsü, en vakitgelen olarak, gövdenin sağ ya da sol tarafını saran bir kabarcık şeridi olarak gelişir. Zona döküntüleri birtakım vakalarda tek bir göz etrafında ya da boynun ya da yüzün bir doğrultusunda meydana gelebilir.

Zona şüphesi taşıyan şahıslarin, erken tedavi avantajlarından faydalanmak amacıyla bir an evvelce hekime başvurması gereklidir. Bununla birlikte göz yakınında ağrı hisseden ve kızarıklık gözlemleyen şahıslarin acil tıbbi yardım etmeye başvurması gerekir.

Göz yakınında tesiri görülen zona, şayet tedavi edilmezse kalıcı göz hasarına namacıyla olabilir. Benzer şekilde 60 yaş üstü kişiler, kanser, ilaçlar ya da diyabet gibi detaylı vakitğen hastalıklar sebebiyle kendisinin ya da yakınlarının bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler komplikasyon tehlinetin mühim ölçüde artması sebebiyle bir an evvelce hekime başvurmalıdır. Kızarıklıkların ve ağrının vakitgelen bulunduğu şahıslarin de bir an evvelce hekime başvurması tavsiye edilir.

Tanı Yöntemleri
Zona Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorlar zona hastalığının tespiti amacıyla ilk olarak kişi üstünde gerçekleştirdikleri fiziksel muayene ve tıbbi geçmişi saptamak amacıyla sordukları sorulardan faydalanırlar. Zona tespiti genelde kişinin bedeninin bir doğrultusundaki ağrı şikayetinin yanı sıra, gözlemlenen döküntü ve kabarcıklarla birlikte tespit edilir. Bazı vakalarda ilaveten laboratuvarda incelemek üzere hekim doğrulusunda bir doku kazıma ya da kabarcık kültürü alınabilir.

Tedavi Yöntemleri
Zona Nasıl Geçer?

Zona hastalığı genelde iki ila altı hafta vakit ile seyreder ve kendi kendine geçer. Çoğu kişi yalnızca bir kez zona olur. Fakat hastalığa namacıyla olan virüs bedeni terk etmediği amacıyla birtakım vakalarda, bilhassa bağışıklık düzeneğinin iyice zayıfladığı vakalarda halun aniden çok yinelandığı görülmüştür.

Zona Nasıl Tedavi Edilir?
Normal şartlar altında zona hastalığının tedavisi yoktur. Fakat hekim doğrulusunda reçete edilebilecek birtakım antiviral ilaçlar ile tedavi vakitcine erken başlamak iyileşmeyi hızlandırabilir ve kişinin komplikasyon ilerletmesi tehlineti azaltabilir. Ayrıca, hekimunuz ağrınızı azaltmak ve semptomların şiddetini azaltmak amacıyla ağrı kesici hap ve / ya da kremler reçete edebilir.

Genellikle zona tedavisi vakitcinde alkolden uzak durmak gereklidir. Alkol, belirli ilaçların tesirnliğini azaltmanın yanı sıra bilhassa ihtiyar yetişkinlerde baş dönmesi gibi yan tesir gelişmesi tehlineti artırabilir.

Zona İçin Hayat Tarzı Değişiklikleri Ve Evde Bakım
Zona hastalığı vakitcinde soğuk bir banyo gerçekleştirme ya da meydana gelen kabarcıklara soğuk, ıslak kompres gerçekleştirme kaşıntı ve ağrıyı hafifletebilir. Bireyin hastalık vakitcinde gerginlikten uzak kalmaya çaba göstermesi ve yaşamındaki stresi azaltması mühimdir.
Zona hastalığı vakitcinde meydana gelen kabarcıklar kabuk kaplayana kadar bulaşıcı bulunduğu amacıyla, bu proses vakitsince kişinin kendisini daha evvelce suçiçeği geçirmemiş ya da bağışıklık sistemi zayıf şahıslardan uzak tutması, virüsü diğerlarına yaymaması amacıyla mühim bir adımdır.

Related posts

2021 evishayat.com | Tüm hakları sakladır.